Przegląd placu zabaw – czy jest obowiązkowy?
Plac zabaw to miejsce, które ma zapewnić dzieciom bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu, a jednocześnie być przestrzenią rozwijającą ich umiejętności fizyczne i społeczne. Każdy zarządca takiego obiektu musi jednak zadbać o to, aby korzystanie z niego było bezpieczne. Wykonywanie regularnych przeglądów takich miejsc pozwalają na zachowanie pełnej sprawności wszystkich urządzeń i często zapobiega nieszczęściom, które mogłyby się wydarzyć w wyniku nieprawidłowości, związanych z działaniem znajdujących się na placu maszyn. W Polsce okresowe przeglądy placów zabaw są uregulowane prawnie. Jak wygląda to prawo i czy takie przeglądy są obowiązkowe?
Kiedy przegląd placu zabaw jest obowiązkowy? Co mówi prawo?
Z prawnego punktu widzenia, przegląd placu zabaw jest obowiązkowy, jeśli miejsce to jest publicznie dostępne. Obowiązek ten wynika z przepisów regulujących bezpieczeństwo na terenach użyteczności publicznej, takich jak normy PN-EN 1176, które określają wymagania dotyczące bezpieczeństwa sprzętu rekreacyjnego.
Wyróżnia się 3 rodzaje przeglądów, które należy wykonać na publicznych placach zabaw:
- rutynowa kontrola wzrokowa (powinna odbywać się co 1-7 dni);
- kontrola funkcjonalna (co 1-3 miesiące);
- coroczna kontrola główna (polega na dokładnej ocenie stanu wszystkich elementów i powierzchni placu zabaw).
Warto wspomnieć również o 5-letnim przeglądzie placu zabaw, który powinien być wykonywany raz na 60 miesięcy. Więcej na temat tego typu przeglądów można dowiedzieć się z art. 62.1 ust. 2 prawa budowlanego. Taka kontrola ma na celu dokładną ocenę stanu technicznego wszystkich urządzeń, umieszczonych na placu zabaw, fundamentów, na jakich znajduje się obiekt oraz sprawdzenie otoczenia i jego przydatności do użytkowania.
Kto może przeprowadzić przegląd placu zabaw?
Nie ma jednego określonego dokumentu, który skupiałby wszystkie informacje, na temat kwalifikacji, wymaganych do wykonywania profesjonalnych, regularnych przeglądów placu zabaw. W ogólnym rozumieniu można powiedzieć, że do wykonania takich prac uprawniona jest każda osoba, posiadająca do tego odpowiednie kwalifikacje i posiadająca odpowiednie certyfikaty wydawane przez organizacje, które szkolą w zakresie norm bezpieczeństwa, takich jak normy PN-EN 1176 i PN-EN 1177, dotyczące bezpieczeństwa urządzeń i nawierzchni.
Często zdarza się, że sam producent placu zabaw oferuje usługi serwisu i napraw placów zabaw. Jeżeli taka propozycja znajduje się w ofercie firmy, oznacza to, że zatrudnia ona pracowników uprawnionych do przeprowadzania tego typu działań.
Dlaczego systematyczne wykonywanie przeglądu placu zabaw jest tak ważne?
Bezpieczeństwo na placach zabaw jest priorytetem, a odpowiednia konserwacja i kontrola stanu technicznego urządzeń to klucz do uniknięcia niebezpiecznych sytuacji. Place zabaw są narażone na różne warunki atmosferyczne, co może powodować zużycie materiałów, uszkodzenia mechaniczne, a w skrajnych przypadkach – nawet awarie sprzętu. Plac zabaw to miejsce, w którym bawią się przede wszystkim dzieci, dlatego warto uznać zasadność wykonywania obowiązkowych serwisów takich obiektów.